Jak na víkendové Airbnb „chataření” aneb vyplatí se vůbec v dnešní době pořízení vlastní chaty či letního sídla?

Vše začalo nekonečnými poradami a schůzkami. Tento týden byl opravdu náročný. Byla jsem ve své kanceláři a každý měl na mě milion dotazů. Myslela jsem, že se mi rozskočí hlava. Odpočinek v nedohlednu. Telefon neustále zvonil a já chtěla utéct někam do klidu a pracovat na projektu, který jsem tak dlouho posouvala.

Kromě toho na mě poslední dny smutně koukala moje fenka Dai, na kterou jsem vůbec neměla čas. Je to milovnice přírody a terasa s pár keříky u mě v kanceláři jí přestává stačit. A když se jí nevěnuji, tak začne mít roupy 😀

Řekla jsem si, že potřebuji jet na víkend do klidu a pohody a taky někam, kde bude moct i Dainka volně pobíhat. Bylo rozhodnuto. Uvolnila jsem v kalendáři na Airbnb.com svůj byt na Vinohradech a snažila jsem se místo toho zarezervovat si nějaký hezký domek za Prahou. Řekla jsem si, že alespoň poznám něco nového a třeba vám o tom napíšu článek.

Poslední dobou jsem často zvažovala, zda mít větší bydlení v centru Prahy či jezdit do domu se zahradou za Prahu. Zvažovala jsem taky možnost přestěhovat se do středně velkého bytu v širším centru Prahy a postavit si „letní domek” za Prahou.

Ačkoliv jsem docela rozhodná – tohle jsem dlouho nemohla rozlousknout. Jedná se o důležité rozhodnutí, spoustu peněz a já nevěděla, co vlastně chci.

Tento víkend jsem to však možná konečně rozsekla. Našla jsem krásný domek na Berounsku asi necelou hodinu jízdy z mé kanceláře. Můžete se na něho mrknou ZDE. Nikdy předtím jsem se o domy k pronájmu na Airbnb nezajímala a neměla jsem představu o ceně. A ejhle!

Velmi mě překvapilo, že jsou ceny za některé domy v tuto dobu velmi nízké. Za noc a 2 osoby se psem si hostitelka účtovala na tento termín 1.500 Kč v domě 40 km za Prahou. Dům byl až pro 8 hostů (další host za příplatek 250,- Kč/noc) a celková rezervace vyšla tedy na víkend spolu s poplatky pro Airbnb na 4987 Kč. Velmi zajímavé!

Pozvala jsem své nejbližší přátele a navrhla jim, aby taktéž pronajali své byty v Praze. Za svůj byt jsem získala na víkend 3.800 Kč. Kamarád dostal za byt blízko Jiřího z Poděbrad zakázku na 3.400 Kč a další pár, který za námi dodatečně přijel, dostal za byt ve Vršovicích 1.800 Kč.

Celkem jsme tedy vybrali díky Airbnb a efektu sdílení 9.000 Kč. V porovnání tedy s pronájmem krásného domu na Křivoklátsku to bylo nic a ješte nám zbylo 4.013 Kč na nákup pití a jídla, pokrytí nákladů za benzín a i tak nám něco málo ještě zůstalo! 🙂

Cestování a využívání trendu sdílení je opravdu revoluční model a myslím si, že stále více a více lidí si bude chaty a domy jen pronajímat a nebude je chtít vlastnit.

Dokonale jsem si odpočinula, i když jsem víceméně přes víkend pracovala. Hodila jsem na víkend své byty do asistence společnosti All4BnB.com, abych měla maximální klid od checkinů a řešení problémů a mohla dokončit další svůj projekt.

Ideální model v mém případě vidím v tom, že budu víkendy trávit na nejrůznějších místech po Čechách i Moravě a prozkoumávat s Dai naši milovanou vlast.

Tento víkend jsem zase poznala něco nového a můžu říct, že i absence osoby, která by mi vše v domě ukázala, nebyla poznat a já opravdu přijela, jak k někomu domů. Po přijezdu na mě totiž čekal uklizený dům s lockboxem a s majitelkou jsme si jen poslaly kódy, abych se dostala ke klíčům.

Svět se mění a my se měníme s ním. Využijte trendů sdílené ekonomiky na maximum! Ti z vás, kdo máte možnost navíc pronajmout své bydlení, na tom můžete dokonce i vydělat! A je to bez sekání trávy, nošení dřeva do krbu apod. Můžete jet kamkoliv! 

Jana Komínová
Airbnb Superhostitel, Airbnb AirAmbassador, jednatelka společnosti J&J Cretive Enterprise s.r.o. a zakladatelka projektu BnB Poradenství
Komentáře
  • Buďte mezi prvními!

    Informuj mě Jani o novém článku