Sháníte dlouhodobý pronájem? Rozhodně ne přes Airbnb. Nenalétněte podvodníkům!

Poslední dobou mě velmi zahlcujete zprávami ohledně „výhodných“ dlouhodobých pronájmů, které jste našli někde na portálech jako jsou Sreality.cz nebo Bezrealitky.cz. Podmínkou k vyřízení pronájmu je platba a předání klíčů přes společnost Airbnb. Dejte si velký pozor, protože v 99 % případů se jedná o podvod, kdy organizovaná skupina lidí zneužívá jméno populárních společností jako je Airbnb.

Nejčastěji mi pak píšete podobné zprávy:

Dobrý den, ráda bych se poradila a poprosila o pomoc. Přes Airbnb jsem si chtěla pronajmout byt v Praze na dlouhodobý pronájem. Majitel požadoval tříměsíční nájem a teprve potom, že se mi ozve někdo z Airbnb a byt mi ukáže. Částku jsem tedy zaplatila na účet Airbnb a už je to více než týden a stále se mi nikdo neozval, a ani majitel ani společnost mi neodpovídá na emaily. Můžete mi tedy poradit co teď? Za žádných okolností nikam neposílejte peníze. Přes portál Airbnb.com se ubytovávají lidé na krátkou dobu – statisticky 3-4 dny a platba za ubytování probíhá výhradně přes platební kartu! V žádném případě nekomunikujte s nikým přes email. Komunikace probíhá výhradně přes Airbnb Messenger, kde si můžete ověrit hostitele i apartmán, zda už má či nemá pozitivní hodnocení.

Nikdy se nedohadujte s nikým, kdo má emailovou schránku podobnou jako airbnb.company@long-term.com či  office.airbnb@europe.com a podobné. To jsou všechno podvodné emaily, které si může založit každý. Airbnb používá pouze emaily s koncovkou @airbnb.com, avšak zpravidla nikdy přes emaily nekomunikuje. Jen pouze v případě řešení problémů.

Když si to shrneme:

  1. Airbnb sice funguje jako prostředník přijímající platby mezi hostitelem a hostem, ale soustředí se jen na krátkodobé (dovolenkové) pobyty – ne na pronájem bytu na dva roky.
  2. Nikdy nikam přímo lidé z Airbnb nenosí klíče – o to se stará hostitel.
  3. Airbnb přijímá pouze platby kartou přes svůj web a nikdy nevyzývá hosta k převodu na účet.

Nenechte se zmást tím, jak má dotyčný propracovaný web či podobu inzerátu. Obzvláště buďte na pozoru, pokud uvidíte krásný byt za nesmyslně nízký pronájem. U nás je nedostatek bytů na bydlení, tak proč by někdo nabízel nájem za poloviční častku, než je realný nájem!

Buďte prosím opatrní a sdílejte tento článek se všemi svými přáteli, rodinou i známými!!!

Jana Komínová
Airbnb Superhostitel, Airbnb AirAmbassador, jednatelka společnosti J&J Cretive Enterprise s.r.o. a zakladatelka projektu BnB Poradenství
Komentáře
  • Buďte mezi prvními!

    Informuj mě Jani o novém článku